Raziace práce v tuneli Okruhliak postupujú, na úseku rýchlostnej cesty R4 pokračujú aj práce na zakladaní mostov. Tunel v dĺžke 1,8 kilometra sa razí od konca vlaňajšieho apríla a aktuálne je vyrazených 900 metrov v každej z rúr. Vyťažené kubíky horniny sa používajú ako násypový materiál do ostatných stavebných objektov. V oboch rúrach sa súčasne razí s určitým odstupom od kaloty aj stupeň (lavica) a dno.
Tunel Okruhliak je razený cyklickým spôsobom razenia v nepretržitej prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Celkovo je zapojených do procesu razenia približne 180 technických pracovníkov a tunelárov. Tunel je súčasťou stavby R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa.
V tuneli sme už začali realizovať aj práce na sekundárnom ostení a drenážnom odvodnení tunela. „Zhotovených je 39 blokov železobetónových spodných klenieb tunela, vrátane základových pásov v ľavej tunelovej rúre a 8 blokov spodných klenieb v pravej tunelovej rúre,“ počíta Július Mihálik, investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti.
Stavebné práce postupujú aj na ďalších objektoch. Na úseku pokračujú práce na zakladaní mostov, budovaní pilierov, práce na výkopoch a na budovaní násypov. Finálne ukončené sú práce na preložkách inžinierskych sietí aj práce na prístupových cestách. Budujú sa už aj nosné konštrukcie mostov.
Táto časť rýchlostného ťahu R4 bude dlhá 10,2 km. Pozostáva zo 157 stavebných objektov, 12 mostov, 6 protihlukových stien s celkovou dĺžkou 3 683 m. Súčasťou budovaného úseku je tunel Okruhliak s dĺžkou 1 800 m a jedna mimoúrovňová križovatka Kapušany. V celom koridore tunela Okruhliak je horninový masív s výskytom ílu, ílovcov, siltovcov a pieskovcov.
Úsek rýchlostnej cesty R4 ušetrí motoristom v budúcnosti v priemere 7 minút, predpokladaná intenzita dopravy by mala byť na úrovni takmer 13-tisíc vozidiel za 24 hodín.
Národná diaľničná spoločnosť predložila Európskej komisii žiadosť o nenávratný finančný príspevok, táto žiadosť bola schválená a Slovensko získa viac ako 69 miliónov eur z európskych zdrojov na výstavbu R4 Prešov, severný obchvat II. etapa a projektovú dokumentáciu pre úseky R4 medzi Kapušanmi a štátnou hranicou SK/PL. V silnej konkurencii viac ako stovky európskych projektov bola pre stavbu prešovskej R4 schválená druhá najvyššia suma, hneď po nemeckom železničnom projekte. Ide o zdroje v rámci nástroja na prepájanie Európy (CEF), výzva na projekty s vojensko-civilným využitím.