Zasúťažte si

Tunel Bikoš zvládol skúšku ohňom

Dopravná nehoda nákladného vozidla s osobným autom a horiace odstavené vozidlo. To všetko v nafingovanej podobe zažili záchranné zložky v ešte neotvorenom prešovskom tuneli Bikoš, ktorý je súčasťou rýchlostnej cesty R4. Taktické cvičenie preverilo reakčné schopnosti záchranných zložiek, pripravenosť a zručnosť tunelových operátorov NDS a postupy v praxi pri dopravnej nehode a požiari. V neposlednom rade však cvičenie preverilo priestorové možnosti tunela, ktorý už čoskoro odovzdáme motoristom do užívania.

Do cvičenia boli zapojené celkovo tri hasičské jednotky s 18 príslušníkmi hasičského zboru. Hasiči čelili rôznym prekážkam: jeden účastník nehody mal bolesti chrbtice, ďalší zlomenú nohu, jedna osoba bola ťažko ranená a zakliesnená a jeden účastník bol bez zranení. Dôraz sa však pri cvičení kládlo na zvládnutie situácie súvisiacej s požiarom.

Fingovanú dopravnú nehodu zapríčinila zrážka osobného automobilu a nákladného vozidla, ktoré sa práve snažilo vyhnúť prekážke v podobe odstaveného vozidla. Odstavené vozidlo s neznámou poruchou medzičasom začalo horieť. Popri štyroch hlavných účastníkov nehody museli hasiči bezpečne evakuovať aj ďalších 8 osôb, ktorí sa tiež nachádzali v tuneli v čase jeho uzatvárania.

Ťažiskom práce záchranných zložiek pri tejto fingovanej nehode bola najmä záchrana a evakuácia účastníkov dopravnej nehody počas požiaru. Hasiči si takto precvičili a prehĺbili aj schopnosti a zručnosti rýchlej súčinnosti s ostatnými záchrannými zložkami.

Taktické cvičenie však najmä preverilo priestorové možnosti a pripravenosť nového tunela Bikoš na prípad vzniku takejto nehodovej situácie.

O tuneli

Tunel Bikoš je súčasťou úseku R4 Prešov, severný obchvat I. etapa. Je to dvojrúrový tunel s dĺžkou takmer 1,2 kilometra. Zatiaľ ho ešte nevyužívajú motoristi, ale úsek plánujeme dať do prevádzky už onedlho. Maximálna rýchlosť v tomto tuneli bude 100 km/h a denne by malo tunelom prejsť 15.000 vozidiel.

NEOBÍĎTE NAŠU SÚŤAŽ
A PRIHLÁSTE SA DO NEWSLETTERA


© 2021 - 2023 Národná diaľničná spoločnosť, a.s. | Ochrana osobných údajov | Vyrobila PROGNESSA